Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Iššūkiai pradėjus smulkųjį verslą

 

program_logo

This Project has been funded with support from the European Commission.  This communication reflects the views only of the author, and the Commission can not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

education and training

 

6 pamoka

Tema

Laikas

Iššūkiai pradėjus smulkų verslą

  • dažnai pasitaikantys mitai pradėjus smulkų verslą;

2 valandos

  • privalumai ir trūkumai pradėjus smulkų verslą;
  • smulkaus verslo planavimo pagrindai;

 

„Tai tik smulkus verslas”, – galite kartais išgirsti. Šiame pasaulyje, kur daugiau reiškia geriau, smulkus verslas išsivystė iškreiptu pavidalu. Tačiau smulkus verslas yra puikus verslas.
Didelių korporacijų vaidmuo išlieka didžiulis. Mums reikia jų automobilių, komercinių orlaivių bei ryšių infrastruktūros. Vis dėlto, smulkus verslas yra ekonomikos pagrindas. Kartais mes pamirštame, kad didelės įmonės turi rimtų trūkumų tokiose srityse, kuriose mažos įmonės turi privalumų.
Smulkaus verslo savininkai mokosi priimti riziką. Įmonės darbuotojai, kita vertus, dažniausiai stengiasi išlaikyti darbo vietas.
Smulkus verslas nereiškia mažų pajamų. Iš tikrųjų, daugelis mažų įmonių yra labai pelningos. Jų lankstumas, novatoriškumas ir dėmesys klientui daro jas stabiliomis, kurios metai iš metų gauna akivaizdų pelną iš investicijų.
Daugelis norėtų pradėti verslą, tačiau supranta, kad tai nėra lengva. Vieni baiminasi rizikuoti, tuo tarpu kai kiti abejoja savo sugebėjimais vadovauti verslui.
Yra du tipai smulkaus verslo savininkų: žmonės, kurie pradeda verslą ir parduoda produktus bei paslaugas be jokio planavimo, ir tie, kurie strategiškai planuoja – paslaugų ar produkto dizainą – prieš pasiūlydami savo prekę rinkai. Kas geriau? Sunku pasakyti.
Skiriant savo energiją verslo idėjai, planavimas padėtų apmąstyti galimus įvykius, įvertinti riziką ir naudą. Laikas, sugaištas planavimui bei visų įmanomų galimybių apmąstymui, taip pat didžiulės rizikos sumažinimui, vėliau atsipirks su kaupu.
Kita vertus, pernelyg didelis planavimas gali nužudyti iniciatyvą bei sukelti neryžtingumą (Analizės Paralyžius). Būsimieji įmonių savininkai, stengdamiesi viską numatyti, dažnai patenka į užburtą ratą, kai analizuojant atsiranda duomenų stoka, kuri neleidžia eiti į priekį.
Smulkaus verslo pradėjimas, pritaikant žinias, suteikia lankstumo ir naudos iš iniciatyvos bei entuziazmo.
Taigi, kada greitai priimti sprendimai suveikia, pradėjus savo verslą? Greitas įsitraukimas į verslą gali būti sėkmingas, jeigu viskas finansiškai sklandu, turite patirties dirbant versle bei priėjimą prie finansinių išteklių (pvz. galite paimti paskolą).
Raktas į sėkmę – tai planavimo ir veikimo derinys.

Yra keletas priežasčių, kurios trukdo žmonėms pradėti savo verslą, tarp jų ir paplitę mitai apie smulkujį verslą. Šie mitai yra tokie:

  • Tik ypatingas žmogus gali pradėti verslą.
  • Verslo pradėjimas kelia daug rizikos.
  • Reikia daug pinigų, norint pradėti verslą.
  • Reikia turėti daug patirties, norint pradėti sėkmingą verslą.
  • Geriausios verslo idėjos jau yra įgyvendintos.
  • Niekas negali konkuruoti su Wal-Mart ir kitais žymiais mažmenininkais.
  • Beveik neįmanoma atkreipti dėmesį nauju verslu.
  • Lengva pradėti verslą, tačiau sunku jam vadovauti.

Jums reikia gero plano, norint įgyvendinti savo sprendimą pradėti verslą. Prieš pradedant rengti verslo planą, jums taip pat reikia įvertinti tai, kas pasiekta šioje srityje. Jūsų verslo vizija yra bet kokio verslo planavimo atspirties taškas bei motyvacijos pagrindas.
Vizija kartais yra vadinamas verslo ateities vaizdinys, tačiau tai yra kur kas daugiau. Jūsų vizija yra tarsi viso strateginio planavimo rėmai. Nors vizija ir nenurodo kaip jūs tai įgyvendinsite, tačiau ji nustato kryptį planuojant verslą. Skirtingai nei misija, vizija yra jums ir kitiems įmonės darbuotojams, tačiau ne užsakovams ar klientams. Jei tik turite viziją, ji padarys įtaką sprendimų priėmimui ir išteklių paskirstymui.
Verslo veiksmų planas turėtų apimti tris svarbius aspektus – tikslus, biudžetą ir rinkodarą.

Realių tikslų užsibrėžimas yra pirmasis ir svarbiausias žingsnis kuriant verslą.
Jei suformulavote verslo tikslus, jums reikia veiksmo plano jiems pasiekti. Užsibrėžkite savo tikslus ir juos įvertinkite. Tai galite padaryti tokiu būdu:

Daugiau apie tikslų užsibrėžimo principus galite sužinoti 5 skyriuje Mokymasis Mokytis (2 Pamoka)
2. Parenkite biudžetą
Kitas žingsnis rengiant verslo planą – parengti biudžetą. Įsitikinkite, kad jūsų įmonė turi banko sąskaitą.
Jeigu jūsų įmonė yra nauja, gali būti sunku užsidirbti pinigų per pirmuosius mėnesius. Iš anksto nuspręskite, kiek galite investuoti į savo verslą. Tada, parenkite dalykų sąrašą, į kuriuos reikės investuoti.  
Kai kurie iš jų gali būti:

Nuspręskite, kurios išlaidos pagal prioritetą yra svarbiausios ir reikalauja daugiausia pinigų.
Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – registruokite visas savo išlaidas. Tai labai svarbu apmokant mokesčius bei apskaičiuojant pelną ir nuostolius.
Rinkodaros strategija
Rinkodara yra filosofija. Verslo centre – klientas ir jo poreikių tenkinimas. Rinkodaros strategija jūsų verslo plane turėtų apimti priemones, kurias ketinate panaudoti, norėdami skatinti savo verslą.
Verslo planavimas padeda išlaikyti verslo pelningumą. Tačiau, daugelis mažų įmonių savininkų, deja, neskiria pakankamai dėmesio planavimui, nes dažnai neturi tam laiko ir negali sau leisti samdyti verslo konsultantų šiam darbui.
Verslo planavimas neturėtų būti laiką ryjantis išbandymas. Per dvi trijų valandų trukmės sesijas, galite sudaryti verslo planą, kuris pagyvins jūsų verslą visiems metams.

Jei esate tas žmogus, kuris labiau mėgsta darbą komandoje, susitikite su panašaus mąstymo draugais, kurie vadovauja smulkiam verslui. Sunkumai, sutikti verslo planavimo sesijose, bus lengviau išsprendžiami su kitų žmonių pagalba. Rekomenduojama verslo planavimo grupės apimtis – ne daugiau nei trys žmonės.

 

 

Activity 13

 

Activity 13

 

Exercise 1

 

Exercise 1

 

Exercise 1

 

Reflect upon that

6 pamokos atsakymai į klausimus ir pratimai

1 pratimas

1.

 

2 pratimas

2

 

 

Previous Go To Top