Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Kūrybiškumas

 

program_logo

This Project has been funded with support from the European Commission.  This communication reflects the views only of the author, and the Commission can not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

education and training

 

3 pamoka

Tema

Laikas

Kūrybiškumas

  • pagrindiniai kūrybiškumo bruožai;

3 valandos

  • kūrybiškumas ir inovacijos nustatant problemas ir ieškant joms galimų sprendimų;

Kas yra kūrybiškumas? Yra daug kūrybiškumo apibrėžimų ir visi jie susiję su idėjų gausumu ir mąstymo originalumu.

Kiekvieną dieną būname kūrybingi, nes nuolat keičiamės idėjomis apie pasaulį, apie mus ir mūsų santykius su juo. Kūryba nebūtinai turi būti susijusi su naujo produkto sukūrimu, tai greičiausiai reiškia savęs tobulinimą.

Kūryba yra galimybė:
• sukurti kažką naujo, įjungiant vaizduotę, tarkime, naują problemos sprendimą, naujus metodus ar prietaisus, ar naują meno objektą.
• sukurti arba pripažinti idėją, alternatyvą arba galimybę, kuri galėtų būti naudinga sprendžiant problemas, bendraujant su kitais, pramogaujant.

Kūrybiškumas ir naujovės yra glaudžiai susijusios, tačiau skirtingos, nes naujovių diegimas reikalauja kūrybiškumo – kūrybinių idėjų pavertimas naudingais produktais ar veikiančia praktika.
Norint būti kūrybingu, turite mokėti naujai į viską pažvelgti. Be kita ko, turite sugebėti generuoti naujas galimybes ar naujas alternatyvas. Galimybė sukurti alternatyvą arba pamatyti dalykus kitu kampu nereiškia pokyčio; tai yra susiję su kitomis, pagrindinėmis mąstymo savybėmis, kaip lankstumas, imlumas.

Kūrybiškumas gali būti remiamas, skatinamas ir auginamas - taip pat silpninamas ar net sunaikinamas.

Daugelis iš mūsų vaikystėje buvome labai kūrybingi. Kai užaugome, dauguma prarado gebėjimą sugalvoti naujų, novatoriškų idėjų. Nesvarbu, kokį darbą šiuo metu dirbame, mums visada reikia galimybės kūrybiškumui atsiskleisti. Norite sustiprinti savo kūrybiškumą? Ar manote, kad sustiprintas kūrybiškumas pagerins jūsų gyvenimą?

Prieš atsakydami „taip” arba „ne”, skirkite šiek tiek laiko išsiaiškinti, ką jums reiškia žodis „kūrybiškumas".
Įsivaizduodami kūrybingą žmogų, galite pagalvoti apie tapytoją, dailininką ar rašytoją. Visi šie žmonės išreiškia savo kūrybiškumą menu, ir visi jie gali buti teisėtai vadinami kūrybingais žmonėmis, net jei niekas kitas nesupranta jų meno.
Įsivaizduokite vienišą motiną, sugebančią pagaminti sveiką ir skanų maistą, turėdama nedidelį kiekį pinigų. Argi tai ne kūrybiškumas?

Tarkime, verslininkas, turintis idėją naujam produktui, sukuria bendrovę jam pagaminti ir platinti, galų gale įdarbina šimtus žmonių? Ar tai nereikalauja kūrybiškumo?

 

Activity 1

 

Ar galime tapti kūrybingais? Taip, iš tiesų mokymasis būti kūrybingesniais, gali būti gana malonus ir lengvas.
Kaip jau buvo minėta, dauguma iš mūsų buvo labai kūrybingi vaikystėje, kai sužinojome kaip viskas yra iš tikrųjų. Galime vėl atgaivinti gebėjimą būti kūrybingesniais, ištirdami kai kuriuos iš daugelio metodų, kurių tikslas - pagerinti kūrybinius gebėjimus bei kūrybišką problemų sprendimą.

Kai kurie metodai, naudojami siekiant pagerinti kūrybiškumą, apima kolektyvinį ir kūrybinį mąstymą.
Kūrybinis problemų sprendimas yra ypatingas problemų sprendimo būdas, kai sprendimas yra sukuriamas savarankiškai be jokios pagalbos.

Kūrybinis problemų sprendimas yra visada susijęs su kūrybiškumu, tačiau kūrybiškumas dažnai nesisieja su kūrybišku problemų sprendimu, ypač tokiose srityse kaip muzika, poezija ir menas. Kūrybiškumas reikalauja naujumo ar neįprastumo kaip savybės to, kas sukurta, tačiau kūrybiškumas nebūtinai reiškia, kad tai, kas sukurta, turi reikšmę ar yra vertinama kitų žmonių.

Pradžioje, visos naujovės būna kūrybiškais sprendimais, tačiau ne visi kūrybiški sprendimai tampa naujovėmis

Svarbu!:

Important

Problemos sprendimo procesas susideda iš etapų, kurie dera tarpusavyje priklausomai nuo problemos, kurią reikia išspręsti, tipo. Tai yra:

• Problemos apibrėžimas.
• Problemos analizė.
• Galimų sprendimų generavimas.
• Sprendimų analizė.
• Tinkamiausio sprendimo (-ų) priėmimas.
• Veiksmų planavimas.

Daugiau apie problemų sprendimą galite sužinoti  6 skyriuje Socialiniai ir Pilietiniai Gebėjimai (4 Pamoka Mąstykite ir spręskite problemas).

 

Atminkite! 

Remember

Įprastas problemos sprendimo procesas iš pradžių apima problemos, kurią norite išspręsti,apibrėžimą. Jums reikia nuspręsti, ką norite pasiekti ir tai užsirašyti.

Dažnai žmonės galvoja apie problemą  kaip apie miglotą idėją, taip susipainiodami tarp to, ką jie bando išspręsti, kol galiausiai nebetinka nei vienas sprendimas. Paprasčiausias užrašymas priverčia jus galvoti apie tai, ką iš tikrųjų bandote spręsti ir ką norite pasiekti.
Pirmoji šio proceso dalis apima ne tik sprendžiamos problemos užrašymą, bet ir užtikrina, kad bandote teisingai išspręsti problemą. Tai patikrinimo pakopa, užtikrinanti, kad nesprendžiate pašalinės problemos arba išsprendžiate lengviausią problemos dalį. Žmonės dažnai naudojasi skubiais sprendimais pirmam problemos apibrėžimui, neskirdami laiko patikrinti ar tai yra ta problema, kurią reikia spręsti.

Supratimas iš kur atsirado problema yra labai svarbus, kai ieškoma sprendimo, nesvarbu ar faktiškai jis tinkamas ar ne. Be to, reikia remtis tam tikrais kriterijais, kuriais būtų galima įvertinti naujus sprendimus, nes kitaip nežinosite ar idėja yra veiksminga ar ne. Dažnai giliau panagrinėję, žmonės sužino, kad problema, kurią bando išspręsti, iš tiesų labai skiriasi nuo tikrosios problemos.

Kūrybinis mąstymas yra procesas, kurį pritaikome naujų idėjų kūrimui.
Naudojantis specialiais metodais, apgalvotas kūrybinis mąstymas gali padėti vystyti kūrybiškumą.

Naujos idėjos gimsta tada, kai dvi ar daugiau idėjų, kurios dar nebuvo sujungtos anksčiau, yra sujungiamos. Kūrybinio mąstymo procesas atrodo taip:


new idea

Kai susiduriate su nauja idėja, kitas nelengvas žingsnis yra pritaikyti ją taip, kad ji būtų veiksminga ir naudinga sprendžiant jūsų problemą.

Praktiniai žingsniai kūrybiškumo link

Beveik kiekviena kūrybinė idėja yra galimas problemos sprendimas.


Turite paversti savo problemą iššūkiu prieš naujų idėjų generavimą. Jeigu pradėsite generuoti idėjas klaidingai spręsdami problemą, gali kilti ir puikių idėjų, tačiau jos tikriausiai bus netinkami sprendimai.

1. Geriausias būdas, norint paversti savo problemą uždaviniu, yra užsirašyti savo problemą popieriaus lapo centre. Taigi, pabandykite išspręsti problemą. Paklauskite savęs: „Kodėl tai yra problema?", „Kodėl tai vyksta?", „Kas už to slypi?", „Kokios yra kitos problemos?” ir taip toliau. Klauskite „kodėl?" tol, kol nebegalėsite atsakyti. Užrašykite visus savo atsakymus ant popieriaus lapo. Šiame etape, išaiškės pagrindinė problema bei pagrindiniai svarbūs klausimai. Pavadinkite tai didžiąją problema.

2. Kitas žingsnis - savo ruožtu didžiąją problemą suskaidyti į vieną ar daugiau nedidelių ir paprastų uždavinių. Iššūkiai dažniausiai prasideda:
• „Kokiais būdais galiu(-ime) aš / mes ...?"
• „Kaip galėčiau(-tume) aš / mes ...?"
• „Kokie yra ..., kuriuos galiu(-ime) aš / mes ...?"

Formuluokite uždavinius kiek įmanoma papraščiau. Venkite:

• Varžančių kriterijų. Varžantys kriterijai trukdo pasireikšti kūrybiškumui. Atidėkite juos į šalį, bet panaudokite šiuos kriterijus vėliau, kai ateis laikas įvertinti idėjas.
• Sujungti du ar daugiau iššūkių į vieną iššūkį. Sujungti dvi ar daugiau problemų į vieną iššūkį (pavyzdžiui, „Kaip galėtume gauti daugiau pajamų ir dirbti mažiau?“).  Geriausia suskirstyti tokius iššūkius į atskiras problemas ir panagrinėti po vieną. Pirmiausia pradėkite nuo svarbiausio uždavinio.
• Neaiškių uždavinių. Pvz. iššūkis „reikia pinigų" nėra visiškai aiškus ir gali turėti įtakos idėjoms, kurios nėra visiškai aiškios. Padarykite taip, kad jūsų iššūkiai būtų visiems aiškūs. Perfrazuokite juos, naudodamiesi  žodžiais, esančiais aukščiau.

Kai susidursite su iššūkiu, pamatysite, kad bus nepaprastai lengva kurti idėjas, norint išspręsti problemą.Visgi, prieš pradėdami spręsti problemą, turėkite omenyje šiuos dalykus:

• Pirmiausia kurkite idėjas. Nieko daugiau. Tik po to, kai baigsite kurti idėjas, peržiūrėkite jas ir nuspręskite, kurią vieną (kelias) reiktų įgyvendinti.
• Kai kuriate idėjas, vienas ar su grupe, susilaikykite apskritai nuo bet kokios kritikos. Be to, svarbu, kad atkreiptumėte dėmesį į kiekvieną idėją, nesvarbu, kaip kvailai, idiotiškai arba neįprastai tai skambėtų. Kvailiausios idėjos kartais būna pačios kūrybiškiausios ir nepaprastai įkvepiančios.
• Negalima sustoti ties pirma mintimi, kuri ateina į galvą. Pirmoji kylanti gera idėja retai būna kūrybiškiausia – dažniausiai dėl to, kad beveik visada yra pati akivaizdžiausia.

Geriausia yra sugalvoti daug idėjų ir tik tada nuspręsti, kurias iš jų pasirinkti.

Taigi, gerų idėjų kūrimo paslaptis yra rimti iššūkiai. Tada belieka tik kurti, kurti, kurti idėjas.

 

Activity 2

 

Activity 3

 

 

 

Dažnai pasitaikantys mitai apie kūrybiškumą

  1. „Nesu kūrybingas“. Tiesa, be abejo, yra ta, kad visi esame kūrybingi. Kai kurie žmonės yra kūrybingi iš prigimties, tačiau visi galime turėti labai kūrybiškų idėjų ir minčių. Problema ta, kad kai senstame, dauguma mūsų slopiname kūrybiškumą dėl tokių priežasčių kaip darbas, priimtinas elgesys ar tiesiog dėl to, kad neva esame subrendę.
  2.  „Ši idėja yra kvaila ir absurdiška“. Žmonės tai kartoja savo kolegoms, šeimai ir netgi sau. Iš tikrųjų, tai priežastis, kodėl žmonės laiko save nekūrybingais: jiems tai jau tampa įpročiu kritikuoti savo kūrybiškas idėjas, nuolat kartojant sau, kad tai yra kvaila, ir kad jie nebėra kūrybingi. Kitą kartą, kai pagalvosite, kad jūsų idėja atrodo kvaila, nekritikuokite jos. Geriau paklauskite savęs, kaip galėtumėte ja pasinaudoti.
  3. „Kūrybingi žmonės visada turi gerų idėjų“. Tai netiesa. Jiems tai patinka, ar ne, turėdami idėjų, jie jomis dalinasi (dažniausiai su žmonėmis, kurie mano, kad tos idėjos yra kvailos). Iš visų idėjų, tik kelios būna puikios. Dauguma yra gerų, dauguma pusėtinų ir tik kelios iš tikrųjų kvailos. Per tam tikrą laiką, esame linkę pamiršti kūrybingų žmonių silpnas idėjas ir prisiminti tik jų geriausias

Yra daugelis priežasčių, kodėl kūrybiškos idėjos netampa naujovėmis. Kartais tai nutinka dėl to, kad idėja, kuri atrodo kaip nuostabus sprendimas, žlunga ją pritaikant.

Exercise 1

Exercise 2

Exercise 3

 

 

Reflect upon that

3 pamokos pratimai ir atsakymai į klausimus

 

1 pratimas

1


2 pratimas

2


2 pratimas

3

 

 

Previous Go To Top Next