Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Technologija

 

program_logo

This Project has been funded with support from the European Commission.  This communication reflects the views only of the author, and the Commission can not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

education and training

 

 

TIKSLAI

Perskaitę šį skyrių sugebėsite:

 

TECHOLOGIJOS SĄVOKA

Kalbant apie technologijos sąvoką iškyla tam tikrų klausimų:

Technologijos remiasi:

Pirmiausia kai kalbame apie technologijas, mes apimame:

o tuomet:

Technologijos gali būti taikomos tam tikrose srityse, pavyzdžiui:

Daugelis technologinių pokyčių tapo svarbiais žmogaus evoliucijos žingsniais. Pavyzdžiui, spaudos išradimas leido žmonėms lengviau bendrauti tarpusavyje - tai privedė prie Švietimo epochos (technologijos yra dažnai laikomos "kultūros galia").

Mokslas prieš technologijas

Mokslo ir technologijų skirtumas ne visada yra aiškus. Mokslas yra pagrįstas tyrimais arba reiškinių stebėjimais, kuriais siekiama atrasti ilgalaikius principus tarp fenomenalių elementų pasaulyje, pritaikant oficialius mokslinius metodus. Technologijos paprastai nėra vien tik produktų mokslas, nes jie turi atitikti reikalavimus, pavyzdžiui, naudingumą, naudojimą ir saugumą. Technologijų plėtros gali pasitelkti daugelį mokslo sričių, įskaitant mokslo, inžinerijos, matematikos, kalbos ir istorijos žinias, siekiant tam tikrų praktinių rezultatų. Technologija yra dažnai laikoma mokslo pasekmė - nors technologija, kaip žmogaus veikla yra ankstesnė už mokslo ir inžinerijos sritį. Pavyzdžiui, mokslas gali studijuoti elektronų srautą elektros laidininkais, naudojant jau esamas priemones ir žinias. Šios naujai įgytos žinios vėliau gali būti panaudotos inžinierių ir sukurto naujos priemonės ir mechanizmais, pavyzdžiui, puslaidininkiai, kompiuteriai ir kitos pažangios technologijos. Todėl tam tikra prasme, mokslininkai ir inžinieriai gali būti laikomi technologais.  

Trumpa technologinių atradimų istorija

Yra stiprus ryšys tarp visuomenės ir technologijų, kuris apibūdinamas kaip:

Technologijos daro įtaka ir yra veikiamos ekonomikos, etikos, institucijų, grupių, vyriausybės bei aplinkos.

Technicizmo sąvoka

Technicizmas laikomas visuomenės „geradarys“, todėl išreiškia didelį pasitikėjimą technologijomis.  
Pirmame Nicomachean Ethics straipsnyje, Aristotelis (384–322 pr. Kr.) pareiškė, kad “Kiekviena techne ir kiekvienas tyrimas, taip ir kiekviena praxis(praktika) ir tikslas yra siekimas kažko gero“. Technicizmas tai galutinė technologijų pergalė per visą žmonijos egzistavimą (tai netgi ateities reguliavimas).
Tai aklas technologinio vystymosi pripažinimas.

Pratimas

Pateikite bent 5 technologijų plėtros pavyzdžius, kurie pakeitė visuomenės gyvenimą.

 

Naujausi ir labiausiai naudojami technologiniai išradimai

Tarp dažniausiai naudojamų prietaisų per pastaruosius keletą metų, mes galime paminėti nešiojamus kompiuterius, MP3 grotuvus ir mobiliuosius telefonus. Aptarkime gerąsias ir blogąsias jų savybes:  

Nešiojami kompiuteriai
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:JD8YyB3sxU_lVM:http://www.dealgiant.co.uk/images/free-hp-2133-mini-note-laptop2.jpg Šie nešiojamieji kompiuteriai tampa vis populiaresni, jų pardavimai nuolat auga ir manoma, kad taip tęsis ir toliau. Viena iš svarbiausių šio kompiuterio savybių yra tai, kad jis yra nešiojamas. Galima naudotis šiuo kompiuteriu bet kuriuo metu, nes jį visur galima pasiimti su savimi.
Verslo pasaulyje, nešiojamieji kompiuteriai yra naudingi tiems, kurie daug keliauja. Pavyzdžiui, viršininkas reikalauja, kad darbuotojas turi lankyti konferencijas Otavoje, o grįžęs parengtų prezentaciją. Kaip darbuotojas gali dalyvauti konferencijoje ir sugebėti parengti prezentaciją tuo pačiu metu? Jeigu pasinaudotų nešiojamu kompiuteriu, keliaudamas galėtų ruošti prezentaciją, o kitu metu sutelkti dėmesį į konferenciją. Iš esmės, nešiojamas kompiuteris taupo laiką.
Kai kurios problemos, susijusios su nešiojamais kompiuteriais yra susiję su stresas ir vagystės. Jei nešiojatės su savimi visur kompiuterį, nėra galimybės atsipalaiduoti. Bosas tikisi, kad visada palaikysite ryšį su darbu, nes turite nešiojamąjį kompiuterį. Todėl tai gali padidinti stresą. Kita problema susijusi su nešiojamais kompiuteriais – vagysčių galimybė, nes jie yra brangūs, o jų saugojimas kiekvieną kartą taip pat gali sukelti papildomo streso.

Pramogos esančios nešiojamuose kompiuteriuose gali labai blaškyti. Kompiuteris įsijungia. Reikia suvesti slaptažodį. Ataskaita turi būti parašyta iki kitos dienos. Bedirbant, aš paspaudžiu ant Internetinės nuorodos. Parsisiunčiu žaidimą ir nusprendžiu pažaisti 10 minučių. Po valandos, rinkdamas darbinį tektą, užsuku į pokalbio „kambarius“, kantriai laukiu kada užsikraus DVD ir klausausi muzikos. Kas atsitinka su darbo ataskaita? Atsižvelgiant į tai, kad nešiojamieji kompiuteriai turi daug funkcijų, žmones labiau traukia pramogos ir jie pamiršta apie svarbius dalykus.  

MP3 grotuvai
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ENWJ1Q79jncYiM:http://images.tigerdirect.com/skuimages/large/TC3G-5012-main.jpg Viena populiariausių ir naujausių technologijų, kuri leidžia vartotojams klausytis megstamų dainų. Daug veiksmingesni nei CD ir kasečių grotuvai, nes leidžia žmonėms sukurti asmeninius muzikos sąrašus ir laikyti tūkstančius dainų mažuose nešiojamasuose įtaisuose.
Šie nauji grotuvai leidžia vartotojams sutaupyti pinigų. Pavyzdžiui, vietoj to, kad pirktų daug CD ir klausytų mėgstamų dainų, jie gali su jas į MP3 grotuvą. Be to, kažkam gali patikti tik 3 vienos grupė, o 2 dainos iš kitos grupės. Tuomet nereikia pirkti 2 atskirų CD ir klausytis mėgstamų melodijų, dainas galima parsisiųsti ir susikelti į MP3 grotuvą pagal savo skonį.
Nors MP3 grotuvai gali atrodyti kaip geriausias išradimas, jie turi savo trūkumų. Vaikščiodami mokyklos koridoriais, mokiniai nešiojasi savo knygas ir eina į klases. Tačiau dar vieno dalyko nepastebėti negalime, beveik kiekvienas mokinys turi ausines ir klausosi muzikos. Tada tampa aišku, kad nors MP3 grotuvai gali sutaupyti pinigų, tačiau jie gali būti bendravimo stokos su savo aplinkos žmonėmis priežastimi, nes žmogus besiklausantis muzikos atrodo nebendraujantis. MP3 grotuvai sutelkia žmonių dėmesį ties jų klausoma muzika, o ne ties aplinka, tad tai vienas iš jų trūkumų.  
Nors MP3 grotuvai praturtina žmonių gyvenimą, tačiau muzikos verslas kenčia finansiškai. Muzikos bendrovės negauna daug pelno iš CD pardavimų, nes MP3 grotuvai užėmė rinką.. Muzikos atlikėjai turi ieškoti kitų būdų užsidirbti pinigu, o tai nėra teisinga jų atžvilgiu. 
Jeigu mokinys garsiai klausosi muzikos, tuomet negali girdėti ką šneka mokytojas, tačiau mokiniai dažnai į tai nekreipia dėmesio ir toliau klausosi muzikos. Kai mokytojas paaiškina, kad įžūlu per pamokas klausyti muzikos, mokinys atkerta, kad jis klausosi mokytojo, o ne muzikos. MP3 grotuvai mokyklose yra dažnai netoleruojami, nes blaško mokinių dėmesį. Nors mokiniai teigia, kad jie vienu metu gali klausytis ir muzikos ir mokytojo, tačiau žinome, kad toks mokymasis nėra efektyvus. Jeigu yra klasėje klausomasi muzikos, mokytojas tampa ignoruojamu.  

Mobilieji telefonai
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:K0Sz_oxPyQrc_M:http://www.dealgiant.co.uk/images/free-laptop-nokia-6500-slide.jpg Technologijų įrenginys, kuris prasidėjo su 16 milijonų vartotojų 1994 metais, tapo vienu iš svarbiausių visuomenės poreikiu dabartinėje rinkoje ir pritraukia šiuo metu milijardus vartotojų visame pasaulyje. Kokios mobiliųjų telefonų savybės paverčia juos taip trokštamais? Jie ne tik leidžia vartotojui saugoti kontaktinę informaciją, siųsti tekstinius pranešimus kitiems vartotojams, siųsti elektroninius laiškus, naudotis internetu ir žaisti žaidimus, be to, jie taip pat leidžia vartotojui skambinti visiems kad ir kur bebūtumėte. Šis aspektas sukuria patogumą visiems bet kurioje situacijoje. Pavyzdžiui, sunkvežimio vairuotojas turi nuvežti krovinį į Oklahoma. Galiausiai jis pasiekia savo tikslą, tačiau išsiaiškina, kad vieta buvo pakeista į Niujorką. Jei sunkvežimio vairuotojas būtų turėjęs mobilųjį telefoną, tada kelyje galėjo būti informuotas apie pristatymo pakeitimus. 
Pagrindinis privalumas turint mobilųjį telefoną yra saugumas. Pavyzdžiui, klajojantis po parką vyras staiga suspaudęs rankas krenta ant žemės. Vyresnio amžiaus dama sėdėdama ant suolelio pastebi, kad vyrą ištiko infarktas ir skuba padėti. Tokiais skubiais atvejais, būtų lengviau turėti mobilųjį telefoną ir iškvieti pagalbą, o ne eikvoti brangų laiką bandant rasti artimiausią taksofoną.
„Mano kojos palieka atspaudus smėlyje, kai aš vaikščiojau  paplūdimiu, mėgaudamasis šviečiančiais saulės spinduliais, ir staiga aš jaučiu vibraciją. Tai mano mobilusis telefonas, skambutis iš darbo. Nors aš atostogauju, aš negaliu atsipalaiduoti, nes esu susirūpinęs dėl darbo, kuris sugadina visas atostogas. Nepaisant to, kad galime susisiekti su kuo nors bet kuriuo metu atsitikus nepaprastiems atvejams, tačiau kai esi pasiekiamas visada, negali atsipalaiduoti.“
Kalbėjimas mobiliuoju telefonu visą laiką gali sudaryti blogą įspūdi. Pavyzdžiui, asmuo kalbasi su kažkuo akis į akį ir suskamba jo telefonas. Jis pakelia ragelį ir kalbasi telefonu. Tai rodo, kad kitas asmuo nėra toks svarbus kaip tas su kuriuo kalbama telefonu. Kai kurie žmonės gali apsimetinėti kalbantys telefonu, norėdami pavaizduoti, kad jų socialinis gyvenimas yra labai aktyvus. Dėl šio požiūrio mobilieji telefonai yra naudojami ir kaip madingas aksesuaras.  

Ar žinojote, kad :

Previous Go To Top