Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Умения за ефективно учене през целия живот [1]

 

program_logo

Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на аветора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. 

education and training

 

Дидактическа единица 2

Тема

Време

Умения за ефективно учене през целия живот

Разпознаване на потребността от учене през целия живот;

3 часа

Формиране на систематичен подход към обучението;

Поставяне на индивидуални обучителни цели;

Планиране и контролиране постигането на обучителните цели (управление на времето);
Размишление върху учебния процес.

Braintree

Ако искате да извлечете максималното от обучителния процес е много важно да сте наясно с причините, заради които учите, както и с това, което искате да постигнете. За да си изясните това, трябва да знаете от къде тръгвате и какво искате да постигнете.

 

Bear

Възрастните обучаеми (над 18 годишна възраст) са хора, които имат житейски опит и искат сами да поставят учебните си цели.

Важно е да си поставяте цели, които можете да постигнете.

Ако искате да успеете трябва да си поставите цели. Без цели няма да имате фокус и посока на действие. Поставянето на цели не само ви позволява да поемете пълен контрол над живота Ви, но Ви предоставя и база за сравнение, за да определите дали всъщност сте успели.

Поставянето на учебна цел е много повече от това да кажете, че искате да научите нещо. Трябва ясно да определите точно какво искате да научите и преди всичко да разберете защо го искате. Владеейки умението за целеполагане, вие ще можете уверено да поставяте целите си и да се наслаждавате на удовлетвореността, която настъпва, когато разберете, че сте постигнали това, което сте си определили.

Какво ще решите да реализирате днес?

Поставянето на учебни цели ви дава дългосрочна прозорливост и краткосрочна мотивация. Те са насочени към придобиването на знания и Ви помагат да организирате времето и ресурсите си така, че да можете да постигнете най-добри резултати. Чрез поставянето на цели, вие също ще повишите и вашата самоувереност, когато разпознаете вашата способност и компетентност в постигането на целите, които сте си поставили.

 

Reflect upon that

Важно!: 

Поставянето на учебни цели е важен метод да:

  • решите какво за вас е важно да постигнете като резултат от обучението;
  • разделяте важното от неуместното;
  • се мотивирате.

 

Pens

Ето и някои моменти от поставянето на учебни цели:

Когато си поставяте учебни цели е важно те да Ви мотивират: това означава да се уверите, че това е нещо важно за вас и имате полза да го постигнете. Мотивацията е ключът към постигането на учебните цели.

Постигането на целите изисква отдаденост, затова, за да максимизирате вероятността за успех, е необходимо да изпитвате усещане за неотложност и да имате нагласата „Аз трябва да го направя”.

Съвет: За да сте сигурни, че Вашата учебна цел е мотивираща, напишете защо тя е ценна и важна за вас. Попитайте се, "Ако споделях на някого моята цел, как бих го/я убедил, че тя си заслужава усилията?"

Вероятно вече сте чували за "SMART целите". Но винаги ли прилагате правилото? Факт е, че за да се постигне една цел тя трябва да бъде подходящо проектирана. Има много варианти за тълкуване на абревиатурата SMART, но най-същественото е, че целта би трябвало да бъде:

Конкретни учебни цели
- Вашата учебна цел трябва да бъде ясно определена. Неясните или общите цели са непостижими, защото те не предоставят необходимата насока на обучението.
Например, - „Аз трябва да овладея умения за общуване за два месеца” – е конкретна цел. Докато – „Трябва да подобря социалните си умения” – е твърде обща цел, за да бъде постигната.

Измерими учебни цели.
Включете точни срокове, дати и т.н. във вашите цели, за да можете да измерите степента на успешност.
Например, „Аз трябва да обладея умения за общуване, да положа тестов изпит и да получа сертификат за два месеца”.

Постижими учебни цели.
Уверете се, че е възможно да постигнете поставените цели. Ако си поставите цел, за която няма надежда да бъде постигната, вие само ще се демотивирате и ще разрушите увереността си във вашата способност да учите.
И все пак, устоявайте на желанията да си поставяте твърде лесни цели. С поставянето на реалистични и все пак предизвикателни цели,  вие постигате необходимия баланс.

Уместни учебни цели.
Учебните цели трябва да са свързани с желаната от вас посока за живота и кариерата. Ако се придържате към това, ви еще постигнете желания фокус, за да напредвате и да правите това, което искате. Ако си поставите разпокъсани и противоречиви цели ще прахосате времето си, а дори и живота си.

Ограничени във времето учебни цели.
Вашите учебни цели трябва да имат краен срок..

Поставяйте учебните си цели в писмен вид.
Записването на целта я прави реална и видима. Нямате никакво извинение, за да я забравите. Когато пишете, използвайте думата "ще" вместо "бих искал да" или "бих могъл". Например, "Аз ще придобия умения за работа с компютър до края на м. май тази година”. А не, " Аз бих искал да придобия умения за работа с компютър до края на м. май тази година." Първият вариант на формулиране на целта има сила и вие можете да се "видите" като подобряващи своята компютърна грамотност, във вторият вариант липсва страст и решителност и ви дава възможност да се измъкнете, ако се отклоните от постигането на тази цел.

 

Запомнете! 

Reflect upon that

Целите се поставят на различни нива: Първо създавате "голямата картина" за това, което искате да постигнете чрез обучението. Второ, разделяте я на по-малки резултати, които трябва да постигнете така, че да достигнете до крайната цел. И накрая, веднага щом имате план, започвате да работите, за да го постигнете.

Първата стъпка в целеполагането е да обмислите какво искате да постигнете чрез ученето да речем след 5 години), тъй като поставянето на дългосрочни цели ви дава цялостната перспектива, оформяща всички други аспекти от вашите решения.

За да покриете всички важни области от вашия живот, опитайте се да си поставите цели в някои от следните категории (или във ваши собствени категории, важни за вас):

Ако сте безработни или имате работа, която не ви удовлетворява – вие трябва да подобрите вашата конкурентоспособност на трудовия пазар. За да го направите ще ви е необходимо да подсилите вашите ключови компетенции и/или да подобрите професионалните си умения.

Съвет: Бъдете позитивни, когато формулирате целите си. Ако искате да подобрете компютърната си грамотност, кажете: „Аз ще се науча да работя с програма MS Excel и да прилагам знанията на практика.” А не: „Аз ще науча MS Excel”. Първата формулировка е мотивираща; а втората има вратички, "позволяващи" ви да успеете дори, ако знанията, които придобиете не са достатъчни 

Съвет: Поставяне на приоритети: Когато имате няколко цели, подредете ги по приоритети. Това ще ви помогне да не се почувствате отрупани с твърде много цели и ще ви помогне да насочите вниманието си към най-важните цели.

След като сте определили голямата си цел (например учебни цели за 5 години), създайте план за 6 месеца, и план за 1 месец за по-малките (оперативни) цели, които трябва да реализирате, за да постигнете по-голямата цел. След това създайте списък за нещата, които трябва да направите още днес, за да преминете към постигане на крайната цел.

Съвет: Поставяйте си малки оперативни цели: целите от ниските нива трябва да са малки и постижими. Ако една цел е твърде голяма, то може да изглежда, че не осъществявате никакъв прогрес относно нейното реализиране. Когато целите са малки и постепенно нарастващи има повече възможности за възнаграждение на усилията.

Периодично преглеждайте дългосрочните си планове и ги приспособявайте към променящите се приоритети.

Бъдете точни: Поставете си конкретна цел за определен срок, за да можете да измерите постиженията. Ако го направите, ще знаете точно кога сте постигнали целта си  и естествено ще бъдете удовлетворени от това.

 

Важно!

Reflect upon that
  • Неуспехът в постигане на дадена цел не е голям проблем, стига да си вземете поука от него. Използвайте „научените уроци”, когато поставяте следващите си цели.

 

Activity 1

 

След като сте си поставили дадени учебни цели вие ще имате нужда от добри умения за управление на времето, за да ги постигнете.

Уменията за управление на времето са съществени за ефективните хора.

 

Правилото 80:20
Това ясно е обобщено в Принципа на Парето, известен още като 'Правилото 80:20'. Той гласи, че обикновено 80% от нефокусираните усилия генерират само 20% от резултатите. Това означава, че останалите 80% от резултатите се постигат само с 20% усилия.

 

Помислете върху следното…

Колко често откривате, че времето не ви стига? Седмично, ежедневно, постоянно? Изглежда, че за много от нас денят никога не е достатъчен, за да направим всичко, което сме решили.

Когато знаете как да управлявате времето си вие се сдобивате с контрол. Управлението на времето ви помага да изберете какво да направите и кога да го направите. Това е особено важно, ако искате да постигнете нещо, което наистина си струва.

Take into account

Управлението на времето за постигане на учебните цели е хубаво да се прави редовно, например в началото на всяка седмица. Следвайте предложените по-долу стъпки, когато подготвяте учебната си програма:

1. Започнете като планирате колко време искате да прекарате в учене. Това ще зависи от вашата работа и личните ви цели в живота.
2. Второ: идентифицирайте действията, които задължително трябва да направите. Например, ако учите компютърна грамотност, ще трябва да планирате време за практически упражнения и да планирате възможност за компютърен достъп. Преразгледайте вашите дейности и програма според приоритетите.
3. Трето: предвиждайте допълнително време. В реалността работата на повечето хора бива постоянно прекъсвана. Obviously, you cannot tell when interruptions will occur. И все пак, като оставите място в програмата си, ще бъдете гъвкави и ще можете ефективно да реагирате на спешни проблеми.

 

Важно!:

Reflect upon that

Съставянето на програма е процеса, в който планирате как да използвате времето си. Чрез ефективно планиране, вие можете да намалите стреса и да максимизирате резултатността си. Ето защо това се оказва едно от най-важните умения за управление на времето, които можете да използвате.

Преди да можете да планирате ефективно, имате нужда от ефективна система за планиране. Тази система може да бъде дневник, календар, тефтер-органайзер, или софтуерен пакет като MS Outlook. Най-доброто решение изцяло зависи от съответните обстоятелства.

Съставянето на график е процес от пет стъпки:

  1. Идентифицирате времето, което имате на разположение.
  2. Направете списък на най-важните задачи, които трябва да осъществите, за да учите успешно.
  3. Подредете с приоритет спешните задачи и важните учебни дейности.
  4. Предвидете допълнително време, за да реагирате в непредвидени ситуации.
  5. В оставащото време, подредете дейностите, които са насочени към вашите приоритети и лични цели.

Ако имате малко или не ви е останало никакво време, когато стигнете до стъпка 5, то прегледайте отново предположенията, които сте направили от стъпка едно до стъпка четири.

Помислете върху следното…

Reflect upon that

Един добре обмислен график Ви позволява да управлявате вашите задължения, като същевременно оставяте време да правите нещата, които са важни за вас. Ето защо това е Вашето най-важно оръжие за справяне с претоварването.

Защо управлението на времето е от голямо значение за постигане на учебните цели?

Можете ли ефективно да управлявате времето си, без да си поставяте цели и приоритетни задачи?

 

Activity 2

 

 

Exercise 1

Exercise 2

Exercise 3

 

Колко добри са вашите умения за управление на времето?
1. Случва ли ви се да завършвате задачите си в последната минута или да молите за удължение на времето?

1. Никога
2. Рядко
3. Често

2. Отделяте ли време за планиране и съставяне на график?

1. Никога
2. Рядко
3. Често

3. Знаете ли колко време прекарвате в различните неща, които правите?

1. Никога
2. Рядко
3. Често

4. Поставяте ли си цели, за да решите върху кави задачи дейности трябва да работите?

1. Никога
2. Рядко
3. Често

5. Подреждате ли по приоритети Вашият списък със задачи “Да направя”?

1. Никога
2. Рядко
3. Често

6. Когато поемате дадена задача, замисляте ли се дали резултатите ще си струват вложеното време?

1. Никога
2. Рядко
3. Често

 

Reflect upon that

Отговори към въпросите и упражненията в Дидактическа единица 2

Упражнение 1

Правилният отговор е 1-то твърдение.

 

Упражнение 2

Правилният отговор е 2-то твърдение.

 

Упражнение 3

Това е много лесен тест. Не може да разкрие всички умения, които трябва да подобрите, а дава общ отговор на въпроса – имате ли основни умения за управление на времето?

Резултат 1.- 1 точка; 2- 2. точки; 3. – 3 точки. Ако имате резултат от 18 точки,  вие имате основни умения за управление на времето. Ако резултатът ви е между 15-12 точки, вие трябва да прегледате областите, където имате слабости и да ги премахнете. Ако вашият резултат е около 6 точки, вие трябва да обърнете сериозно внимание на вашите умения за управляване на времето.

 

 

 

Предишен урок Отиди горе Следващ урок