Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Socialiniai ir pilietiniai gebėjimai

 

program_logo

This Project has been funded with support from the European Commission.  This communication reflects the views only of the author, and the Commission can not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

education and training

 

03

"Socialiniai įgūdžiai yra tai, ką mes turėtumėme sakyti ir kaip turėtumėme elgtis kai bendraujame su žmonėmis."- Michele Novatni

 

Įžanga

Socialiniai ir pilietiniai gebėjimai yra vieni svarbiausių, kokius turi turėti žmogus. Žmonės yra socialios būtybės, todėl socialinių įgūdžių trūkumas gali vesti į vienatvę, nelaimingą gyvenimą, kupiną pykčio ir depresijos.

Puikūs socialiniai įgūdžiai padeda susipažinti su įdomiais žmonėmis, sukurti darnią, palaikančią šeimą, gauti norimą darbą, daryti pažangą karjeroje ir santykiuose.

Laimei, kaip bet koks kitas įgūdis, socialiniai ir pilietiniai įgūdžiai gali būti lengvai išmokstami…

Labai dažnai mes turime susidarę klaidingą nuomonę apie savo gebėjimus. Štai keletas tokių nuomonių pavyzdžių:
  • • žmonės nesikeičia; kiekvienas turi savo elgesio ir kalbėjimo būdą. 
  • • Aš neturėčiau klysti, tokiu atveju man nereikės atsiprašyti.

Kaip mes vystome savo socialinius gebėjimus?
Tai, kaip mes elgiamės, labai priklauso nuo mus supančių žmonių ir to, kokiu būdu mes su jais bendraujame.
Socialiniai gebėjimai yra daugiau nei atskirų įgūdžių rinkinys. Tai yra sugebėjimas panaudoti įvairius įgūdžius ir psichosocialinius resursus konkrečioje situacijoje.
Pavyzdžiui, sugebėjimas veiksmingai bendrauti yra kompetencija, kuri gali priklausyti nuo jūsų kalbos žinių, gebėjimo suprasti informaciją ir išreikšti savo mintis. Kartais bendravimui vystyti gali reikėti ir kompiuterinių įgūdžių: bendravimo Skype, žinučių rašymo ir siuntimo.  
Ne mažiau svarbus ir jūsų požiūris į tuos, su kuriais jūs bendraujate.
Gyvendami mes mokomės bendravimo su žmonėmis.

Socialiniai ir pilietiniai įgūdžiai

 1 Skyrius

Temos

Trukmė

Socialiniai ir pilietiniai įgūdžiai

Pagrindiniai apibrėžimai: socialinių įgūdžių sąvoka;

1 val.

Socialinių įgūdžių vaidmuo asmeniniam vystymuisi;
Socialinių įgūdžių mokymasis EU prioritetas;

Yra daug socialinių įgūdžių apibrėžimų.
Vienas iš paprastesnių ir trumpesnių: socialiniai įgūdžiai reiškia sugebėjimą bendrauti, įtikinti ir sąveikauti su kitais žmonėmis, neišprovokuojant konflikto.
Santykis su kitais yra abipusis: mes įtakojame kitų žmonių mintis, požiūrius, troškimus... ir, tuo pačiu, mes esame jų įtakojami.
Tai, kaip mes kalbame – kokius žodžius pasirenkame, kaip mes juos tariame ir kokia yra mūsų kūno kalba (kaip žiūrime į žmones, kaip gestikuliuojame, kokia mūsų veido išraiška, išorinė išvaizda...) – visa tai įtakoja mūsų bendravimą su kitais žmonėmis.
Pavyzdžiui, viršun iškeltas nykštys daugelyje šalių reiškia, kad mes keliaujame autostopu; tačiau jei parodysime tai Graikijoje, mūsų elgesys jiems pasirodys labai įžeidžiantis.

  • Tokios kasdienės situacijos parodo, kaip geri socialiniai įgūdžiai leidžia pasiekti savo tikslus negriaunant tarpusavio santykių su kitais žmonėmis:
  • Sekretorė Ana nori, kad jos kolegė, su kuria ji dalinasi darbo stalu, paliktų stalą tvarkingą, nes kartais tampa sudėtinga surasti reikiamus dokumentus. Ji nerimauja, kaip pasakyti apie tai kolegei. Jai yra svarbu, kad kolegė ją teisingai suprastų, nes jos kartu dirba daug valandų per dieną ir ji nenori griauti gerų tarpusavio santykių. Taigi, ji apmąsto ką ir kaip sakys savo kolegei ir padaro taip tinkamiausiu būdu.

Labai svarbu ugdyti socialinius įgūdžius. Netgi patys droviausi pasaulyje žmonės gali peržengti savo negebėjimą bendrauti su kitais, jei tik yra ryžtingai nusiteikę vystyti šiuos savo įgūdžius.
Nemažai žmonių nežino kas priskiriama socialiniams įgūdžiams, o kas – ne. Trumpai peržvelgsime dažniausiai pasitaikančias klaidingas nuomones apie socialinius įgūdžius ir pateiksime šiek tiek informacijos apie tai, kas iš tiesų yra socialiniai įgūdžiai.
1. Daug kalbantys žmonės yra įdomūs ir jie turi gerus socialinius įgūdžius..
Netiesa. Tai nėra socialinis įgūdis. Iš tiesų, žmonės gali vengti tokių, kurie daug kalba. Tokie perdėtai plepūs žmonės gali būti laikomi: - egoistiškais: jei didžioji dalis jų monologo yra apie juos pačius; - nemandagiais: jei jie užima didžiąją dalį pokalbio ir menkai terodo pagarbą kito asmens laikui; - nuobodžiais: jei jie linkę įterpinėti nereikšmingas ir pašnekovui visiškai neįdomias smulkmenas.
Žmonės yra įdomūs jei jie turi pasakyti kažką vertingo ir geba įtraukti į diskusiją. Gerus socialinius įgūdžius sudaro ir mokėjimas kalbėti tuo pačiu klausantis kito.
2. Intravertai (žmonės, kurie labiau mėgsta būti vieni nei su kitais žmonėmis) neturi socialinių įgūdžių.
Netiesa. Geri socialiniai įgūdžiai yra visiems vienodi. Tiek intravertai, tiek ekstravertai gali turėti labai gerus, ar atvirkščiai – labai prastus socialinius įgūdžius. Tokie įgūdžiai kaip klausymasis, kalbėjimas ir grįžtamojo ryšio suteikimas reikalauja dėmesingumo iš kiekvieno, turinčio gerus socialinius įgūdžius.  
3. Geras išsilavinimas ir sunkus darbas yra viskas ko reikia sėkmingam gyvenimui ir karjerai. Geri socialiniai įgūdžiai yra ne tokie svarbūs.
Netiesa. Pilnaverčiam gyvenimui socialiniai įgūdžiai yra ne mažiau svarbūs nei išsilavinimas ir darbas. Aplink jus nuolat yra kitų žmonių, kurie, priklausomai nuo santykių su jumis, gali palaikyti ar trukdyti jūsų pastangoms. Tie, kurie turi gerus socialinius įgūdžius, supranta gerų santykių su kitais žmonėmis svarbą ir geba tokius santykius sukurti.

Svarbu!: 

Reflect upon that

Geri socialiniai įgūdžiai yra ypač svarbūs asmeniniam pasitenkinimui ir vystymuisi. O taip pat tai yra santykių – darbe, namuose, bendruomenėje -  kūrimo ir palaikymo raktas.

Exercise 1

 

Exercise 2

 

Reflect upon that

Atsakymai į 1 skyriaus klausimus ir pratimus

1 Pratimas

3. Socialiniai įgūdžiai yra gebėjimas bendrauti su kitais žmonėmis, nesukeliant konflikto. 

 

2 Pratimas

1. Ne

2.Ne

 

 

Go To Top Next