Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Обмисляне и решаване на проблеми

 

program_logo

Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на автора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. 

education and training

 

Дидактическа единица 4

Тема

Време

Обмисляне и решаване на проблеми

  • оценяване на ситуациите и идентифициране на проблемите;

3 часа

  • идентифициране на причините за проблема;
  • оценка на решенията;
  • проверка дали решението действа и търсене на възможности за подобрение;

Pamatyti viso dydžio vaizdą


Един човек не може да разреши даден проблем докато той/тя не разбере и идентифицира истинския проблем.

Някои от нашите проблеми и решения не са сложни, като например да решим къде да обядваме, когато ресторантът, в който обикновено ходим е затворен. И все пак, има и сложни проблеми, които изискват внимателно обмисляне. Когато се сблъскваме с такъв тип проблеми, може да бъде много трудно да вземем най-доброто решение.

И все пак, изследователите са разработили техники, които много хора смятат за полезни, когато се опитват да разрешат проблем, който изглежда неразрешим.

Тази процедура включва серия от стъпки, през които преминавате, когато се сблъскате с проблем, който трябва да бъде разрешен. Този подход може да не действа перфектно за всички трудности, но може да ви помогне за много от житейските проблеми, които срещате.

Стъпка 1: Идентифициране на проблема. Тази стъпка включва откриването, че съществува проблем, за който има възможно решение. Важно е да подходите към решаването на проблема с положително отношение и да считате този процес за възможност или за предизвикателство.

Трябва да сте на работа след един час. Ако "Някой не може да ви закара до работата" ще бъде ли проблем, или не?

Това може да бъде, а може и да не бъде проблем, в зависимост от много други фактори.

Преформулирането на проблема в "Как ще отида на работа?" поставя фокуса по-скоро върху намиране на решение как да отидете до работата, откокото върху факта, че някой не може да ви помогне да го направите.

Стъпка 2: Дефиниране на проблема. Преди да започнете да се справяте с настоящ проблем, много е важно ясно да разберете трудността, за да се уверите, че проблемът, който се опитвате да решите е „истински” проблем.

Това е нужно, защото понякога хората откриват различен проблем от този, който всъщност ги притеснява, и им е по-лесно да се фокусират върху него, вместо да решават истинския проблем. Тази стъпка изисква да помислите за трудността, която имате, да разберете проблема, и да разберете защо ситуацията е тежка.

Някои хора считат за проблеми разликата между това, което искат и настоящата им ситуация. Полезно е в този етап да помислите за това колко различна е настоящата ситуация от това каква бихте искали да бъде тя. Ако сте изправени пред множество трудни решения, може би ще е полезно да подредите проблемите по приоритети и да ги решавате един след друг.

Също така фактът, че някой не може да ви закара до работата може въобще да не е проблем, ако имате други алтернативи; или ако сте получили тази информация преди няколко дни, например, а не точно преди да тръгнете за работа. Така ще имате достатъчно време да си организирате алтернативен транспорт.

Правилната дефиниция на истинския проблем е "Трябва да съм на работа след 1 час, не мога да ползвам обичайния транспорт, а следващият автобус няма да ме закара на работа навреме."

Стъпка 3: Генериране на алтернативни решения. По време на този етап, би трябвало да попитате себе си, "Какво направих в миналата такава ситуация и колко добро бе това решение?" ако сте открили, че това, което сте направили в миналото не е било толкова ефективно, колкото сте искали, по-полезно ще е да измислите нови решения, които ще работят по-добре.

Когато започнете да мислите за възможни решения, не се ограничавайте; измислете възможно най-много алтернативи, дори и да изглеждат нереални.

Спомняте си, че веднъж, когато сте имали подобен проблем, сте го решили, обаждайки се на колега, който се е отбил по път за работа и е взел и вас. Има риск, обаче, той вече да е тръгнал, или да няма свободно място в колата му.

Друго решение е да си извикате такси. Това също е рисковано, тъй като има много задръствания и таксито може да пристигне по-късно от очакваното.

Друго възможно решение е да тръгнете пеша и да вземете такси от друго място, където има по-малко задръствания.

Стъпка 4: Взимане на решения. Сега сте готови да стесните алтернативите, които сте генерирали в предишната стъпка.
Например, ако решението ви струва доста пари или изисква ежедневни многочасови усилия, вероятно ще е много трудно да се осъществи.

Когато започнете да стеснявате възможните избори, помнете, че няма перфектно решение и винаги ще има спънки, но винаги можете да промените решението, ако не действа така както сте искали.

След измислянето на възможните решения и проверяването им в някоко стъпки (обаждате се на колега, а телефонната линия е заета; изчислявате колко време ще отнеме да ходите пеша и след това да вземете такси) вие решавате да вземете такси от вкъщи.

Въпреки, че тази алтернатива е по-скъпа, тя ще реши проблема по най-добър начин. 

Обективните критерии позволяват на човек да се фокусира върху по-добрите решения. Те също дават възможност за гъвкава промяна на решенията.

Стъпка 5: Осъществяване и проверка на решението. Веднага щом сте се спрели на решението, което изглежда, че ще реши вашият проблем, е време да го тествате. Уверете се, че когато изпълнявате това решение, го правите от сърце и давате всичко от себе си.

 

Activity 1

Ключовият момент в успешното решаване на проблема е в ума ни. Това означава, че не само трябва да "мислим" за даден конфликт или проблем. Ние трябва да анализираме много фактори и да вземем многобройни „малки“ решения, които накрая допринасят за решението на проблема.

Важни предпоставки за успешно решаване на проблем:

1. Бъдете отворени. Когато умът ви е отворен за нови идеи, вие можете да генерирате повече решения и да решите проблема си по най-добър начин.


openmind

2. Възприемайте ситуацията или проблема възможно най-положително.

perception


Разбирането на собствените възприятия ще ви помогне да откриете нови решения.

3. Имайте предвид емоциите
Понякога проблемите могат да породят интензивни емоции. Докато не се разрешат емоционалните аспекти на проблема, е трудно да се премине към по-съществената част.

Ако има особено силни чувства зад даден проблем, може да се наложи да спрем процеса за взимане на решения и да се опитаме да охладим и намалим емоциите. (картинка 6)


solutions  screeming

 

Exercise 1

Exercise 2

 

Exercise 3

 

Exercise 4

 

 

Reflect upon that

Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 4

 

Упражнение 1

3.


Упражнение 2

Просто взимате втората чаша и изливате портокаловия сок в петата чаша


Упражнение 3

3.

Упражнение 4

2.

 

 

 

 

Предишен урок Отиди горе Следващ урок